The Enfield Bullet Electra 5S is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM, 31.97 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Enfield Bullet Electra 5S comes with a fuel tank and uses a OHV fuel injection system, ensuring optimal range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Enfield Bullet Electra 5S in peak form. Common service items include air filters. Through proper maintenance, your Bullet Electra 5S can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Enfield Bullet Electra 5S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.25 - 19 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 31.97 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |