The Italjet Dragster 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 123.54 ccm (7,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.47 HP (10,55 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Italjet Dragster 125 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage for your adventures.
Preventative care is key to keep your Italjet Dragster 125 in peak form. Regular replacement items include brake pads. Using quality components, your Dragster 125 can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Italjet Dragster 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 11 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.54 ccm (7,50 cubic inches) |
| Power: | 14.47 HP (10,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |