The Veli VL110GY XR is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
Regular maintenance is essential to keep your Veli VL110GY XR operating reliably. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your VL110GY XR will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1600 mm (62,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |