The Hero Honda Pleasure is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 102.00 ccm (6,19 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 7000 RPM, 7.85 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 77.0 km/h (47,56 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Hero Honda Pleasure is equipped with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, delivering excellent range on the road.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Hero Honda Pleasure in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. By using genuine parts, your Pleasure will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 102.00 ccm (6,19 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 7.85 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 77.0 km/h (47,56 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 104.0 kg (228,15 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Internal Expanding Shoe Type (130mm) Non-asbestos Type |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Internal Expanding Shoe Type (130mm) Non-asbestos Type |