The Suzuki GSF 600 Bandit is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10500 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Suzuki GSF 600 Bandit includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, giving consistent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Suzuki GSF 600 Bandit running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. With regular servicing, your GSF 600 Bandit can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Suzuki GSF 600 Bandit Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |