The Nipponia Brio 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8000 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential factor. The Nipponia Brio 110 comes with a 3.70 litres (0,98 gallons) fuel tank, ensuring good mileage on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Nipponia Brio 110 in peak form. Common service items comprise air filters. With regular servicing, your Brio 110 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Nipponia Brio 110 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.70 litres (0,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |