The Bimota DB5R is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM, 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Bimota DB5R features a fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel injection system, offering good range for your adventures.
Preventative care is vital for maintaining your Bimota DB5R in top condition. Essential service parts include oil filters. Through proper maintenance, your DB5R will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Bimota DB5R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Double ?320 mm Brembo disc, 4-pistons, 4-pads ith radial Brembo calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. ?220 mm Brembo disc, 2-pistons, 2-pads with Brembo caliper |