The Malaguti Madison 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8,76 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key feature. The Malaguti Madison 125 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Malaguti Madison 125 in peak form. Popular maintenance parts comprise batteries. With the right parts, your Madison 125 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Madison 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8,76 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |