The Ducati Monster 600 Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 51.00 HP (37,01 kW)) @ 8000 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Ducati Monster 600 Dark features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Ducati Monster 600 Dark running smoothly. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your Monster 600 Dark will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 600 Dark Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 51.00 HP (37,01 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |