The Jincheng JC125 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Jincheng JC125 30 in peak form. Popular maintenance parts include air filters. Through proper maintenance, your JC125 30 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |