The Malaguti Ciak Master 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM, 12.10 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Malaguti Ciak Master 200 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing optimal mileage for your rides.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Malaguti Ciak Master 200 performing at its best. Regular replacement items comprise spark plugs. With regular servicing, your Ciak Master 200 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 12.10 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |