The Veli VL 150 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Veli VL 150 GY features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering good performance for your adventures.
Preventative care is important for maintaining your Veli VL 150 GY in top condition. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your VL 150 GY can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |