The Honda CN 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW, 20.50 Nm (2.1 kgf-m or 15.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for maintaining your Honda CN 250 performing at its best. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your CN 250 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | 20.50 Nm (2.1 kgf-m or 15.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |