The Honda Ape 100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Honda Ape 100 includes a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel management system, delivering reliable fuel economy during your journeys.
Preventative care is key to maintain your Honda Ape 100 in top condition. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Ape 100 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |