The Yamaha Neos 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM, 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Yamaha Neos 50 is fitted with a 6.10 litres (1,60 gallons) fuel tank, ensuring efficient range for your rides.
Preventative care is crucial for keeping your Yamaha Neos 50 operating reliably. Frequently replaced components include fuel filters. By using genuine parts, your Neos 50 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Neos 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - L12 and the Rear Tyre size is 130/70 - L12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.10 litres (1,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |