The Veli VL50QGY is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.29 HP (3,08 kW)) @ 8000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Veli VL50QGY includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is crucial to keep your Veli VL50QGY operating reliably. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your VL50QGY can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.29 HP (3,08 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |