The Honda SCV 100 Lead is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 102.10 ccm (6,20 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.90 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Honda SCV 100 Lead comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering efficient mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Honda SCV 100 Lead running smoothly. Essential service parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your SCV 100 Lead can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 102.10 ccm (6,20 cubic inches) |
| Power: | 6.90 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.5 kg (220,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |