The Honda ST 1300 Pan European is a 4 stroke, Touring bike with a 1261.00 ccm (76,57 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 119.00 HP (86,47 kW)) @ 8000 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The Honda ST 1300 Pan European is equipped with a 29.00 litres (7,62 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Routine service is important to maintain your Honda ST 1300 Pan European in top condition. Regular replacement items include spark plugs. Using quality components, your ST 1300 Pan European will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda ST 1300 Pan European Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 18 and the Rear Tyre size is 170/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76,57 cubic inches) |
| Power: | 119.00 HP (86,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 29.00 litres (7,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 281.0 kg (616,40 pounds) |
| Length: | 2282 mm (89,35 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |