The Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom features a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom running smoothly. Frequently replaced components consist of spark plugs. Using quality components, your XL1200C Sportster 1200 Custom will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 254.9 kg (559,19 pounds) |
| Length: | 2294 mm (89,85 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |