The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT includes a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, providing excellent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Kawasaki Vulcan 900 Classic LT running smoothly. Frequently replaced components involve brake pads. Using quality components, your Vulcan 900 Classic LT will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 78.91 Nm (7,96 kgf-m or 57,91 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 298.1 kg (653,81 pounds) |
| Length: | 2464 mm (96,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |