The Honda Crea Scoopy is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.82 HP (3,48 kW)) @ 8000 RPM, 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical factor. The Honda Crea Scoopy is equipped with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Honda Crea Scoopy performing at its best. Essential service parts include sprockets. With the right parts, your Crea Scoopy can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.82 HP (3,48 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |