The Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre is a 4 stroke, Custom bike with a 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 61.65 HP (44,78 kW)) @ 5500 RPM, 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, giving optimal range for your rides.
Routine service is vital for keeping your Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre performing at its best. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your VT 1100 C2 Shadow Sabre can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 18 65H and the Rear Tyre size is 170/80 - 15M/C 77H so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 61.65 HP (44,78 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 261.0 kg (572,52 pounds) |
| Length: | 2495 mm (97,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |