The Triumph Sprint ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Triumph Sprint ST is equipped with a 19.50 litres (5,12 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering consistent range for your adventures.
Routine service is key to maintain your Triumph Sprint ST in peak form. Common service items involve sprockets. By using genuine parts, your Sprint ST can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Triumph Sprint ST Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.50 litres (5,12 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 207.0 kg (454,12 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |