The CH Racing CH 508 Senior is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.00 HP (5.8 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The CH Racing CH 508 Senior is fitted with a 2.80 litres (0,74 gallons) fuel tank, delivering reliable range on the road.
Regular maintenance is necessary for ensuring your CH Racing CH 508 Senior running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. With regular servicing, your CH 508 Senior will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for CH Racing CH 508 Senior Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 12 and the Rear Tyre size is 2.50 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.80 litres (0,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 35.0 kg (76,81 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |