The MZ 660 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The MZ 660 Supermoto is fitted with a 12.20 litres (3,20 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your adventures.
Routine service is key to keep your MZ 660 Supermoto in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. With the right parts, your 660 Supermoto will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for MZ 660 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.20 litres (3,20 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |