The Honda Shadow Slasher 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7500 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Honda Shadow Slasher 400 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, delivering optimal efficiency for your rides.
Preventative care is key for maintaining your Honda Shadow Slasher 400 in top condition. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Shadow Slasher 400 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda Shadow Slasher 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 59S and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 M/C 74S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 217.0 kg (476,01 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |