The Moto Guzzi California Touring is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Moto Guzzi California Touring is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving good performance during your journeys.
Regular maintenance is vital for maintaining your Moto Guzzi California Touring operating reliably. Essential service parts consist of sprockets. With the right parts, your California Touring will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California Touring Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 150/70 - VB17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 259.0 kg (568,15 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |