The KTM 640 Duke is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 54.80 HP (39,80 kW)) @ 7500 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential factor. The KTM 640 Duke comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your KTM 640 Duke running smoothly. Common service items consist of brake pads. By using genuine parts, your 640 Duke will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 Duke Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 54.80 HP (39,80 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |