The Keeway Matrix 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.44 HP (2.5 kW, 3.92 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the fuel system is an essential feature. The Keeway Matrix 50 is equipped with a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank, offering excellent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Keeway Matrix 50 performing at its best. Popular maintenance parts comprise oil filters. With regular servicing, your Matrix 50 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Keeway Matrix 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2.5 kW |
| Torque: | 3.92 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |