The Yamaha Aerox R is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important aspect. The Yamaha Aerox R comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, giving efficient mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Yamaha Aerox R operating reliably. Common service items include air filters. With regular servicing, your Aerox R will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Aerox R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 7.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1743 mm (68,26 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |