The Generic XOR 125 Stroke is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 5.90 HP (4,28 kW)) @ 7000 RPM, 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Generic XOR 125 Stroke includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Generic XOR 125 Stroke in peak form. Frequently replaced components include fuel filters. With the right parts, your XOR 125 Stroke can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Generic XOR 125 Stroke Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 5.90 HP (4,28 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |