The Ducati 916 Biposto is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 109.00 HP (79,20 kW)) @ 9000 RPM, 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
Proper upkeep is necessary to maintain your Ducati 916 Biposto performing at its best. Essential service parts include sprockets. By using genuine parts, your 916 Biposto will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 109.00 HP (79,20 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |