The Honda CB750F SuperSport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52.6 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important consideration. The Honda CB750F SuperSport is equipped with a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, delivering efficient mileage for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Honda CB750F SuperSport in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. Through proper maintenance, your CB750F SuperSport can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 230.0 kg (504,47 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |