The Daelim VL 125 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.20 HP (9,55 kW)) @ 9000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 112.0 km/h (69,25 mph)
During extended trips, the gas tank is an essential consideration. The Daelim VL 125 Classic comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, offering reliable performance for your rides.
Routine service is key for ensuring your Daelim VL 125 Classic in peak form. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your VL 125 Classic will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Daelim VL 125 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.20 HP (9,55 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.0 km/h (69,25 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |