The Highland SuperMotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM, 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Highland SuperMotard is fitted with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, offering good mileage for your rides.
Preventative care is important for keeping your Highland SuperMotard performing at its best. Frequently replaced components comprise fuel filters. Using quality components, your SuperMotard can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 310 mm floating disk, Beringer six piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. with Brembo caliper |