The MZ RT 125 is a 4 stroke, Sport bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The MZ RT 125 comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering efficient range on the road.
Proper upkeep is key for keeping your MZ RT 125 in top condition. Essential service parts consist of batteries. By using genuine parts, your RT 125 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MZ RT 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |