The Honda ST 1100 Pan European STD is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1184.00 ccm (71,89 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (73.0 kW, 113.00 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Proper upkeep is vital for maintaining your Honda ST 1100 Pan European STD performing at its best. Frequently replaced components include oil filters. Using quality components, your ST 1100 Pan European STD can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1184.00 ccm (71,89 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (73.0 kW |
| Torque: | 113.00 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 287.0 kg (629,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |