The Harley Davidson 1340 Bad Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 4900 RPM, 86.30 Nm (8,76 kgf-m or 63,38 ft.lbs) @ 2400 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key to keep your Harley Davidson 1340 Bad Boy running smoothly. Frequently replaced components involve brake pads. By using genuine parts, your 1340 Bad Boy can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 4900 RPM |
| Torque: | 86.30 Nm (8,76 kgf-m or 63,38 ft.lbs) @ 2400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 284.0 kg (622,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |