The Kymco Straight 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.20 HP (5,27 kW)) @ 8500 RPM, 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The Kymco Straight 125 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to maintain your Kymco Straight 125 operating reliably. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your Straight 125 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Straight 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.20 HP (5,27 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |