The Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 4.69 HP (3.4 kW and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
Proper upkeep is key for ensuring your Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium in top condition. Popular maintenance parts involve brake pads. Using quality components, your EM 3500 Maxi Lithium will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |