The Qlink Axon 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW, 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Qlink Axon 50 comes with a 6.32 litres (1,66 gallons) fuel tank, giving optimal range for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Qlink Axon 50 performing at its best. Popular maintenance parts include air filters. Using quality components, your Axon 50 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Qlink Axon 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.32 litres (1,66 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 79.8 kg (175,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |