The Yamaha YB 50 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Yamaha YB 50 features a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, providing excellent mileage on the road.
Regular maintenance is essential for maintaining your Yamaha YB 50 in top condition. Common service items comprise sprockets. Through proper maintenance, your YB 50 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1820 mm (71,34 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |