The Peugeot TKR 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.13 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical consideration. The Peugeot TKR 50 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving good efficiency for your adventures.
Regular maintenance is vital for keeping your Peugeot TKR 50 in peak form. Regular replacement items involve drive chains. By using genuine parts, your TKR 50 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot TKR 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.13 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |