The Bimota Vdue 500 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9600 RPM, 77.00 Nm (7,86 kgf-m or 56,52 ft.lbs) @ 9300 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Bimota Vdue 500 performing at its best. Essential service parts comprise drive chains. With regular servicing, your Vdue 500 can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9600 RPM |
| Torque: | 77.00 Nm (7,86 kgf-m or 56,52 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |