The Keeway TX50 Supermoto is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Keeway TX50 Supermoto comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering good range on the road.
Routine service is key to maintain your Keeway TX50 Supermoto running smoothly. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your TX50 Supermoto will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Keeway TX50 Supermoto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |