The MuZ Skorpion Replica 660 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The MuZ Skorpion Replica 660 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to maintain your MuZ Skorpion Replica 660 running smoothly. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your Skorpion Replica 660 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |