The Boom Trikes Classic Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine.
This engine has 48.27 HP (35.2 kW and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
Scheduled maintenance is essential to maintain your Boom Trikes Classic Low Rider running smoothly. Regular replacement items involve spark plugs. With the right parts, your Classic Low Rider will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Classic Low Rider Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | 48.27 HP (35.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 700.0 kg (1535,48 pounds) |
| Length: | 3555 mm (139,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |