The Goes 360 Max is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 313.00 ccm (19,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 19.31 HP (14,03 kW)) @ 6250 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Goes 360 Max is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, offering good performance for your adventures.
Routine service is necessary for keeping your Goes 360 Max performing at its best. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your 360 Max will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 313.00 ccm (19,00 cubic inches) |
| Power: | 19.31 HP (14,03 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 234.0 kg (513,32 pounds) |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |