The Izuka T125S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Izuka T125S includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing optimal mileage for your rides.
Preventative care is important for maintaining your Izuka T125S in top condition. Regular replacement items involve brake pads. With regular servicing, your T125S can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1975 mm (77,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |