The American IronHorse Tejas is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The American IronHorse Tejas features a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, offering consistent performance on the road.
Routine service is vital to maintain your American IronHorse Tejas running smoothly. Regular replacement items involve spark plugs. With regular servicing, your Tejas will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for American IronHorse Tejas Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 280/35 - V18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 293.0 kg (642,77 pounds) |
| Length: | 2540 mm (99,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |